Jedną z funkcji odżywiania jest zaspokojenie potrzeb organizmu na podstawowe składniki odżywcze takie jak białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Jednak to, co spożywamy, może mieć o wiele więcej do zaoferowania niż podstawowe funkcje odżywcze. Przede wszystkim przyprawy to składniki naszej diety, które nie wnoszą do niej istotnych ilości białek, tłuszczów, węglowodanów ani kalorii. Jednak wykorzystywane są od setek lat zarówno w kuchni, podnosząc walory smakowe potraw, ale także jako naturalne składniki domowej apteczki. Przyprawy posiadają w sobie substancje, o bardzo szerokim prozdrowotnym działaniu, substancje te to tzw. fitozwiązki. W zależności od rodzaju fiozwiązku mamy do czynienia z innym oddziaływaniem na nasz organizm, między innymi wzmacniają nasz układ odpornościowy, wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego, ale także wpływają na układ hormonalny.
Pamiętając o tych niezwykle cennych właściwościach zadbaliśmy, aby kilka ważnych przypraw pojawiło się również w sokach Natura Cold Press. Poznajmy zatem lepiej ich właściwości:
Kłącze imbiru wykorzystywane jest od tysięcy lat zarówno w kuchni, jak i w tradycyjnych systemach medycznych takich jak Ajurweda i Tradycyjna Medycyna Chińska. Obecnie zyskuje coraz większe uznanie również w Polsce. Imbir stosuje się przy leczeniu zaburzeń i dolegliwości przewodu pokarmowego takich jak wzdęcia, nudności i bóle żołądka. Szczególnie ceniony jest, z uwagi na posiadane silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe co wykorzystuje się we wspomaganiu leczenia infekcji oraz wszelkich chorób, którym towarzyszy stan zapalny i ból np. reumatoidalnego zapalenia stawów.
Pieprz Cayenne wytwarza się z papryki chilli odmiany cayenne, która jest suszona, mielona, a następnie stosowana w formie przyprawy. Swój ostry smak zawdzięcza fitozwiązkowi o nazwie kapsaicyna. Substancja ta ceniona jest za swoje właściwości pobudzające krążenie oraz obniżające ciśnienie krwi. Ponadto podobnie jak imbir działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Natomiast z uwagi na właściwości pobudzające metabolizm, w ostatnim czasie zyskuje również popularność jako składnik wspomagający odchudzanie.
Właściwości lecznicze i kulinarne mięty cenione są od tysięcy lat prawie we wszystkich zakątkach świata. Z uwagi na zawarte w niej olejki eteryczne takie jak mentol, tymol i karwakrol działa przeciwskurczowo na przewód pokarmowy, łagodzi wzdęcia dlatego też polecana jest osobom z zespołem jelita drażliwego. Ponadto mięta stosowana jest we wspomaganiu leczenia przeziębień gdyż wspomaga usuwanie nadmiernych ilości śluzu z dróg oddechowych oraz działa napotnie.
Kłącze kurkumy należy do tej samej rodziny co imbir i podobnie jak on wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Kurkuma korzystnie działa na układ krążenia i serce, działa przeciwzakrzepowo przez co zmniejsza ryzyko zawału i udaru. Zawarte w kurkumie kurkuminoidy, którym kurkuma zawdzięcza swoją barwę, działają również ochronnie na wątrobę, zabezpieczając ją przed uszkodzeniami, co jest szczególnie ważne w procesach detoksykacji organizmu.
Pamiętajmy jednak, że związki zawarte w przyprawach, bywają na tyle silne, że nie mogą być stosowane w nieograniczonych ilościach. Traktujmy je jako dodatek do naszej codziennej, jak najmniej przetworzonej i zbilansowanej diety.
Źródło:
Dale Pinnock. Talerz zdrowia. 2011.