W nadchodzących latach prognozowany jest systematyczny wzrost odsetka liczby seniorów. W 2035 r. ma on wynieść 30%. Sytuacja ta wynika ze stale wydłużającego się życia społeczeństwa, które zawdzięcza się większej dbałości i dostępności do badań profilaktycznych, lepszej dostępności do leków. Jednak badania prezentowane przez GUS wykazały, że aż blisko 30% osób starszych w Polsce ocenia swoje zdrowie jako złe i bardzo złe, 43% jako takie sobie, ani dobre, ani złe, a jedyne 28% osób jako dobre i bardzo dobre.
Stale rośnie też występowanie chorób i dolegliwości przewlekłych. Tylko co 9 osoba starsza deklaruje brak takich problemów. Spośród najczęstszych chorób lub dolegliwości wymieniają:
Wszystkie wcześniej wymienione choroby i dolegliwości, zgłaszane przez seniorów, w dużej mierze zależą od sposobu ich odżywiania. Wśród najczęstszych niedoborów u osób starszych obserwuje się niedobór witaminy D, C, A, E, witamin z grupy B oraz składników mineralnych takich jak magnez, wapń i potas. Wynika to z jednej strony z gorszego wchłaniania składników odżywczych z pożywienia, ze złych nawyków żywieniowych lub warunków socjalnych.
Jedną z ważniejszych rekomendacji dietetycznych w celu profilaktyki zdrowotnej m.in. takich chorób jak nadciśnienie, choroby sercowo – naczyniowe, nowotwory i cukrzyca, dla osób starszych, podobnie jak dla osób młodszych, jest zalecenie, aby spożywali minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie, z czego porcja to ok. 100-150g. Niestety większość seniorów nie zjada nawet połowy tej ilości. Liczy się nawet niewielka poprawa w tej kwestii, ponieważ już zwiększenie spożycia o jedną porcję warzyw i owoców dziennie zmniejsza ryzyko chorób sercowo – naczyniowych o 30%. Częstym ograniczeniem spełnienia tego zalecenia wśród osób starszych są problemy z gryzieniem, zła tolerancja ze strony przewodu pokarmowego w stosunku do surowych warzyw lub problem ze zjadaniem dużej objętości pokarmu na raz.
Jedną z doskonałych form pokonania tego ograniczenia jest możliwość spożywania warzyw i owoców w formie świeżego soku warzywno – owocowego, który jest łatwo strawny i nie wymaga gryzienia. W przypadku soków Natura Cold Press w jednej pół litrowej butelce soku zawarta jest wartość odżywcza 1,5kg warzyw i owoców, co stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej diety seniora w:
Ponadto osoby starsze powinny dbać o prawidłowe nawodnienie, pomimo postępującego z wiekiem braku pragnienia. Odpowiednie spożycie białka, gdyż między innymi chroni ono przed spadkiem masy mięśniowej. Równie ważne jest odpowiednie spożycie węglowodanów, których źródłem powinny być pełnoziarniste kasze, razowe pieczywo, razowe makarony i warzywa, a nie nisko wartościowe białe bułki czy jasne makarony. Jeśli chodzi zaś o tłuszcze, wraz z wiekiem spada na nie zapotrzebowanie, tymczasem w diecie osób starszych, często obserwuje się jego nadmierne spożycie. Ważne jest także pochodzenie tłuszczu, powinien pochodzić on głównie z ryb oraz źródeł roślinnych takich jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany, awokado oraz orzechy.
Źródło:
www.senior.gov.pl. Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2016
www.stat.gov.pl
https://www.sciencedaily.com/releases/2010/10/101027155126.htm
Materiały ze szkolenia pt. Skuteczna diagnoza i interwencja dietetyczna u pacjentów po 60 roku życia – aspekty teoretyczne i praktyczne.