Coraz większą popularnością cieszą się badania DNA, których wyniki mogą zdradzić nam uwarunkowania genetyczne wpływające na schorzenia i potencjalne choroby, na które jesteśmy narażeni. Ale czy określone geny, przypadki chorób w rodzinie to wyrok? Na szczęście nie!
Już teraz wiemy, że możemy wpłynąć na określone geny – “włączać je” i “wyłączać”, a największe znaczenie przy tym ma… nasza codzienność i proste wybory – od diety, po aktywność fizyczną i profilaktykę. Geny chorobowe – niektóre z nich dziedziczymy, a inne powstają w wyniku uszkodzenia. Jak dowodzi dr Deepak Chopra, możemy realnie wpłynąć na 95% genów związanych z chorobami.
Powinniśmy skupić się na czterech filarach zdrowej codzienności. Pierwszym z nich oczywiście jest już wspomniana właściwa dieta i zdrowy styl żywienia. To proste! Stawiamy na produkty naturalne i nieprzetworzone! Unikamy cukru, ulepszaczy i sztucznych dodatków – to one odpowiadają za powstawanie stanów zapalnych, a te prowadzą do schorzeń.
Jeśli zdrowa dieta, to tylko w parze z aktywnością fizyczną. I nie chodzi tu tylko o szczupłą sylwetkę i kondycję. Sport bowiem pomaga nam również… wymieniać stare komórki na zupełnie nowe! Ruch wpływa na powstawanie nowych komórek, nawet tych nerwowych w mózgu!
Warto zwrócić uwagę także na regenerację i relaks! Odpowiednia ilość snu jest niezbędna dla człowieka na każdym etapie życia. Dla dorosłego właściwą dawką jest 7-9 godzin snu na dobę. Dlaczego? Kiedy my śpimy i wypoczywamy, w naszym organizmie cały czas zachodzą procesy odnawialne, powstają nowe komórki, ciało i umysł się regenerują. Udowodniono naukowo, że zbyt mała ilość snu sprzyja zachorowaniom na choroby, w tym także nowotworowe, obniża odporność i może prowadzić do stanów zapalnych.
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomnieli o zbawiennym wpływie jogi i medytacji na zdrowie. W końcu wiecie, że jesteśmy ich fanami od lat. Medytacja i praktyka to najlepszy sposób nie tylko na pozostanie w formie i gibkie ciało, to ogromna dawka spokoju dla nas, a nawet lepsza bariera przed infekcjami!
Więcej warzyw i owoców w diecie? Początek zdrowych nawyków żywieniowych? Pomożemy!