Superfoods, to kategoria żywności pochodzenia naturalnego. Co się do niej zalicza? Nie ma jednej, oficjalnej listy ani definicji. Jednak określane w ten sposób produkty powinny cechować wysoka wartość odżywcza, dobry skład i niska kaloryczność. Brzmi zawile? Już wszystko tłumaczymy w końcu teraz SUPERFOODS Purella znajdziecie w naszej sezonowej nowości – Jesiennej Diecie Sokowej powered by Purella!
1. Kiedy mówimy o żywności, że jest super?
Superfoods muszą być pełne antyoksydantów, witamin i substancji odżywczych. Jednocześnie powinny być one jak najbardziej naturalne i bez nadmiaru kalorii.
2. Antyoksydanty = superfoods? Nie!
Antyoksydanty, czyli antyutleniacze lub przeciwutleniacze, to grupa związków chemicznych, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników i usuwają ich nadmiar z organizmu. Oczywiście superfoods zawierają w swoim składzie ich potężną ilość, musimy jednak pamiętać, że antyoksydanty to nie same superfoods, a ich składniki.
3. Top 3 polskich superfoods!
Tak! Super żywność nie zawsze musi być egzotyczna i pochodzić z dalekich krain. Bez problemu znajdziesz superfoods w ulubionym warzywniaku lub u babci w ogródku. Do najpopularniejszych superfoods z polskim rodowodem zaliczamy: warzywa krzyżowe (brokuł, kalafior, jarmuż, kapusta), owoce rokitnika i siemię lniane.
4. Czy jedzenie superfoods wystarczy by być zdrowym?
Nie wystarczy jeść, trzeba się odżywiać – powinniśmy tworzyć swój jadłospis w myśl tej zasady. Zdrowy styl życia to całokształt tego, jak wygląda nasza codzienność: aktywność fizyczna, mindfulness, zdrowa dieta. Choć superfoods mają super moc, to należy im pomóc, dokonując dobrych wyborów każdego dnia.
5. Najmodniejsze = najzdrowsze?
Choć w kontekście superfoods najczęściej słyszymy o niezwykle insta friendly niebieskiej spirulinie czy acai, to nie znaczy, że siemię lniane czy żurawina są mniej wartościowe. Należy pamiętać, żeby do swojego codziennego menu włączać różne produkty i różne superfoods – zróżnicowany jadłospis sprzyja zdrowiu!