Post, detoks, asceza, głodówka – wyrzeczenie się, głównie jedzenia i picia, znane jest ludzkości od tysięcy lat. Co ciekawe, praktykuje się je pod każdą szerokością geograficzną i mówią o nim wszystkie religie. Ale to praktyka jeszcze starsza. R. Kasimow w Poetyce karnawału i obrzędów przejścia pisał: – Zbiorowy post to zjawisko równie stare i uniwersalne jak karnawał, występujące w tej czy innej formie we wszystkich systemach religijno-obrzędowych. Czy ta mądrość przodków znajduje zastosowanie w XXI wieku?
Post ma spełniać rolę duchowego przygotowania się do wydarzeń religijnych, pogłębić i odnowić wiarę. Traktowano go zawsze jako ćwiczenie wytrwałości religijnej i oczyszczenie.Ideę postu religia od zawsze łączyła z dyscypliną. Był to swoisty sposób na doskonalenie ciała i trening duszy. Dlatego w prawosławnym kalendarzu liturgicznym występują aż cztery główne okresy poszczenia. Zarówno w protestantyzmie, jak i katolicyzmie, postowi przypisuje się duże znaczenie. “Wielki Post”, “Wielki Piątek” – już samo nazewnictwo tego okresu w liturgii kościoła zwraca uwagę na to, z jaką powagą je traktowano.Natomiast dla muzułmanów główny post trwa miesiąc podczas Ramadanu i polega na powstrzymywaniu się od pokarmów i płynów od wschodu do zachodu słońca. Jego celem jest oczyszczenie ciała. To czas refleksji.
Post w judaizmie można podzielić na posty dotyczące wszystkich wyznawców oraz posty indywidualne, np. podczas rocznicy własnego ślubu. Idea postu nie jest obca także wyznawcom hinduizmu – ci poszczą w jedenasty dzień miesiąca księżycowego. Post był znany także w starożytnym Egipcie, Asyrii, u Majów i Azteków, a nawet Celtów.Choć ze względów kulturowych najczęściej łączymy ideę postu z religią, to nad Wisłą poszczono znacznie wcześniej. Wierzenia pogańskie połączone były z porami roku i kalendarzem pracy w gospodarstwie. Podczas zbiorów biesiadowano, a zimą poszczono.
Obecnie, gdy słyszymy “ograniczenie jedzenia”, najczęściej utożsamiamy to z dietą. Czy stały się one współczesnym postem? Wielu mówi, że tak. Wśród najpopularniejszych warto wymienić m.in. post Daniela. To dieta lecznicza, która bazuje na określonych roślinach, a swoją nazwę zawdzięczać ma legendarnemu Danielowi z dworu Nabuchodonozora II. Mężczyzna miał odmawiać spożywania wina, mięsa i innych królewskich potraw, a żywił się jedynie jarzynami, pił wodę, a dożyć miał aż 100 lat! Dieta Daniela jest 40-dniową kontrolowaną pół głodówką, której autorką jest dr Ewa Dąbrowska. Każdego dnia kuracji dzienna dawka energetyczna posiłków nie powinna przekraczać 600 kcal.Dr Dąbrowska stworzyła także autorską kurację, która od lat bije rekordy popularności i budzi niemałe kontrowersje. To restrykcyjna dieta detoksykacyjna, która ma na celu uruchomić naturalne procesy oczyszczające organizmu.
Kuracja sokami COLD PRESS to post odpowiadający potrzebom współczesnych. Jego twórcom przyświecała dokładnie ta sama idea, co starożytnym – okresowa eliminacja z menu niektórych produktów i zmniejszona dzienna kaloryczność spożywanych potraw ma prowadzić do naturalnego procesu odnowy i oczyszczenia. Podczas postu sokowego rezygnujemy z pokarmów stałych, a każdego dnia diety pijemy sześć ponad półlitrowych soków tłoczonych na zimno z najlepszych owoców, warzyw, ziół i przypraw. Zaoszczędzoną na trawieniu energię, organizm pożytkuje na detoksykację, wzmacniając naturalne procesy układu trawiennego. Post sokowy często jest początkiem zmiany nawyków żywieniowych i zdrowego stylu życia.