Monika Wodyczko to ekspertka, która wspiera nasz zespół o potężną porcję wiedzy z zakresu dietetyki i żywienia. Od lat zajmuje się pacjentami z różnymi obciążeniami zdrowotnymi m.in. z niedowagą, nadwagą, otyłością, cukrzycą, pomaga osobom z chorobami autoimmunologicznymi. Jest autorką licznych artykułów o tematyce dietetycznej, a także gościem programów telewizyjnych i radiowych.
Doskonała koncentracja, pamięć i dobre radzenie sobie ze stresem, to życzenie każdego z nas. Zdrowe odżywianie odgrywa ogromną rolę w prawidłowej pracy naszego mózgu. O jakie składniki musimy szczególnie zadbać aby cieszyć się jak świetną formą umysłu?
Kluczowy składnik dla prawidłowej pracy naszego mózgu. Osoby pracujące umysłowo, uczące się, a także poddawane silnym stresom, narażone są na większe straty tego składnika mineralnego. Zwiększenie podaży magnezu w diecie, wpływa korzystnie na nastrój, zdolność uczenia się i zapamiętywania. Doskonałym źródłem magnezu w diecie są pełnoziarniste zboża, warzywa strączkowe, orzechy, kakao, zielone warzywa liściaste m.in. szpinak, jarmuż i natka pietruszki.
Witaminy z grupy B, kluczowe są dla prawidłowej pracy całego układu nerwowego, w tym oczywiście mózgu. Ich prawidłowy poziom w organizmie pozytywnie wpływa na naszą witalność i sprzyja dobrej koncentracji. Na szczególną uwagę zasługują witaminy B6, B9 i B12, które spowalniają procesy starzenia się mózgu i powiązane z tym problemy z pamięcią. Większość witamin z grupy B znajdziemy w tych samych produktach co magnez, czyli w pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach strączkowych, orzechach, pestkach, zielonych warzywach. Jedynie witamina B12 występuje głównie w produktach odzwierzęcych, skąd jest najłatwiej przyswajalna, niemniej znajdziemy ją również we wzbogacanej żywności wegetariańskiej.
Witamina D, to tzw. witamina słońca, bowiem wytwarzamy ją w naszej skórze pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne. Jesienią, zimą i wiosną ponad 90% Polaków ma jej niedobór. Niedobory witaminy D sprzyjają spadkom nastroju, a nawet rozwojowi stanów depresyjnych. W żywności znajdziemy niewielkie ilości witaminy D, dlatego w okresie kiedy nie przebywamy na słońcu (dla niektórych osób jest to nawet cały rok), niezwykle istotna jest jej suplementacja.
W szczególności witamina C, E oraz β karoten odpowiedzialne są za ochronę komórek naszego mózgu przed jego uszkodzeniami i starzeniem się. Co więcej, witamina E uczestniczy w prawidłowej pracy komórek układu nerwowego, między innymi w procesach pamięciowych. Witaminę C znajdziemy we wszystkich owocach i warzywach, β karoten, szczególnie w tych pomarańczowych i czerwonych, zaś witaminę E w orzechach, migdałach, awokado i nierafinowanych olejach roślinnych.
Każdy na pewno nie raz słyszał, że najważniejszym paliwem dla mózgu jest glukoza (cukier). Jednak nie chodzi o jedzenie słodyczy. Wręcz przeciwnie. Jedząc słodycze czyli źródło cukrów prostych, zastrzyk energii dla mózgu jest nagły i krótkotrwały, w konsekwencji prowadząc do spadku koncentracji. Najlepszą formą dostarczania glukozy do mózgu, są węglowodany złożone, pochodzące z pełnoziarnistych produktów zbożowych, np. kasz, razowego chleba, płatków owsianych, a jak już wiecie są przy tym doskonałym źródłem magnezu i witamin z grupy B. Glukoza uwalnia się z nich powoli, dając stabilny i długotrwały napływ energii dla komórek mózgowych.