Monika Wodyczko to ekspertka, która wspiera nasz zespół o potężną porcję wiedzy z zakresu dietetyki i żywienia. Od lat zajmuje się pacjentami z różnymi obciążeniami zdrowotnymi m.in. z niedowagą, nadwagą, otyłością, cukrzycą, pomaga osobom z chorobami autoimmunologicznymi. Jest autorką licznych artykułów o tematyce dietetycznej, a także gościem programów telewizyjnych i radiowych.
Nasz organizm każdego dnia intensywnie pracuje aby oczyścić się ze zbędnych produktów przemiany materii, zanieczyszczeń środowiskowych, alkoholu, tytoniu, kofeiny, pozostałości po lekach i innych szkodliwych substancji potocznie zwanych toksynami. Prym w procesach detoksykacji wiedzie wątroba, jelita, nerki, skóra, płuca i układ limfatyczny. Odpowiedzialne są one za neutralizację i wydalanie toksyn z organizmu. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach mają sporo pracy. Zdarza się, że narządy te są mocne obciążone nadmiarem szkodliwych substancji do neutralizacji, co skutkuje pogorszeniem samopoczucia, wyglądu, a także osłabieniem układu odpornościowego. Na szczęście jest kilka naturalnych sposobów oraz szereg substancji bioaktywnie czynnych, które są ogromnym wsparciem dla procesów detoksykacyjnych i które warto wprowadzić do codziennego stylu życia.
Staraj się kłaść spać nie później niż o 22:00, a kolację jeść lekkostrawną, najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Po pierwsze dlatego, że kiedy śpimy, między 23 a 1 w nocy, nasz mózg wydziela najwięcej melatoniny. Melatonina jest hormonem, który oczyszcza nasz mózg z wielu szkodliwych substancji m.in. blaszek amyloidowych, przyczyniających się do rozwoju demencji i choroby Alzheimera. Ponadto melatonina jest silnym przeciwutleniaczem, który likwiduje wolne rodniki, przyspieszające procesy starzenia i nowotworzenia. Jak się okazuje nie tylko nasz mózg zajmuje się detoksykacją w nocy. Wątroba również oczyszcza się, mniej więcej między 1 a 3 w nocy. Podobnie jelita, to właśnie w nocy najintensywniej pracuje kompleks mioelektryczny, który ma za zadanie „posprzątać” w jelitach i usunąć wszelki resztki pokarmowe aby nie zalegały tam i nie fermentowały. Są to procesy ważne z punktu widzenia detoksykacji ale również sprawnej pracy całego przewodu pokarmowego. Dlatego bardzo ważne jest abyśmy do 23 zapadli już w głęboki sen i przeznaczyli energię organizmu na detoksykację, a nie inne czynności.
Regularny ruch, dzięki pracy mięśni, pobudza krążenie limfy, płynu, który oczyszcza krew z substancji toksycznych i drobnoustrojów, transportując je do wątroby i nerek skąd są wydalane. Jeśli masz siedzącą pracę, staraj się robić przerwy na kilka podskoków lub krótki spacer i używaj schodów zamiast windy. Krążenie limfatyczne usprawnia również odpowiednie nawodnienie, a także regularne spożywanie imbiru, chilli, ogórków i selera.
Warzywa i owoce bogate są w antyoksydanty. To grupa składników bioaktywnie czynnych, o zdolnościach detoksykacyjnych, które częściowo nasz organizm potrafi wytwarzać sam, ale tylko do pewnego stopnia. Resztę musimy dostarczać z pożywienia. Najwięcej antyoksydantów w pożywieniu znajdziemy w burakach (betanina); w natce pietruszki, papryce, kiwi, jarmużu (witamina C); w dyni, marchewce, pomarańczach (β karoten); pomidorach (likopen) i surowym szpinaku (luteina).
Błonnik w diecie pełni wiele pożytecznych funkcji, a jedną z nich jest zdolność wiązania toksyn powstałych w jelicie, w wyniku procesów trawienia, m.in. amoniaku, azotynów, amin, związków fenolowych oraz metali ciężkich, a następnie wydalaniu ich wraz z kałem. Najwięcej błonnika znajdziemy w pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach i owocach. Dlatego warto zamienić biały chleb na razowy, a ziemniaki i biały makaron, na pełnoziarniste kasze i brązowy ryż.
Istnieje wiele ziół wspomagających trawienie i detoksykację, które mogą służyć do przygotowania naparów lub jako przyprawa w kuchni. Warto tu wymienić korzeń mniszka lekarskiego, miętę oraz ostropest plamisty, ponieważ wspomagają one pracę wątroby, poprzez zwiększenie wydzielania żółci, co poprawia trawienie tłuszczów z pokarmów oraz usprawnia eliminację toksyn przez wątrobę. Pokrzywa, poprzez działanie moczopędne, wspiera eliminację toksyn przez nerki. Ponadto poprzez zwiększenie produkcji enzymów trzustkowych, poprawia funkcje trawienne trzustki.