To starohinduski holistyczny system leczniczy, który jest mieszanką psychologii, medycyny i filozofii. Znana już od 5 tysięcy lat, ajurweda do dziś praktykowana jest
w Indiach i na Sri Lance, gdzie uważa się ją za najlepszy sposób na osiągnięcie “równowagi organizmu”.
Ajurweda zakłada, że świat to jedność. Wszystko w nim jest ze sobą połączone, a to jak się czujemy i czy jesteśmy zdrowi, zależy od tego czy żyjemy w zgodzie ze sobą i z otoczeniem. Tylko harmonijna relacja z własnym wnętrzem i ze światem zapewni nam równowagę psychiczną i fizyczną.
Zgodnie z filozofią ajurwedy, cały świat, w tym i człowiek, składa się z pięciu elementów: ziemi, powietrza, wody, ognia i eteru. Jesteśmy więc indywidualną mieszanką tych składowych – w zależności od ich udziału, czujemy się dobrze lub chorujemy, one wpływają na nasze samopoczucie, charakter i wygląd.
Każdy z nas posiada swój indywidualny i niepowtarzalny ładunek energetyczny, który zyskaliśmy w dniu narodzin – wszelkie choroby czy braki płynności energii są następstwem zachwiania równowagi energetycznej w organizmie.
Ajurweda podchodzi do zdrowia człowieka holistycznie i w przeciwieństwie do medycyny zachodniej, nie skupia się jedynie na wyleczeniu objawów danej przypadłości. Zgodnie z jej definicją, zdrowie jest postrzegane jako całokształt dobrego samopoczucia i kondycji człowieka. Zgodnie z zasadami ajurwedy, powinniśmy stworzyć własny model, dzięki któremu będziemy czuć się dobrze, szczęśliwie i bezpiecznie. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od niewielkich zmian – zarówno w odżywianiu, jak i w sposobie życia, które pozwolą nam na osiągnięcie szczęścia i wewnętrznej równowagi. Wsłuchanie się we własne potrzeby da nam szansę na zyskanie spokoju i harmonii. W ten sposób będziemy mogli opracować własny model szczęścia i dobrego samopoczucia.