CHCESZ ZWIĘKSZYĆ SWOJĄ EFEKTYWNOŚĆ W PRACY?
- 20 listopada 2017
-
Oskar Lis
-
Za oknem szaro i ponuro. Wszędzie krążą bakterie i wirusy, przez co łatwo o infekcję, a na dodatek dostępna żywność zawiera mniej witamin niż latem. Nic więc dziwnego, że wiele osób dopada jesienna chandra i brak witalności. Jednym słowem niejedna osoba chciałaby, niczym niedźwiedź, zapaść w jesienno – zimowy sen.
Jednak w pracy tempo nie zwalnia. Zewsząd ogromny napływ informacji, terminy gonią, potrzeba pobudzenia! Powszechnie wiele osób podnosi sobie poziom energii kawą i słodkościami. Metoda ta pomaga ale na chwilę, po czym po szybkim wzroście cukru we krwi, równie szybko on spada, w efekcie pogarszając naszą koncentrację i pogłębiając senność. Wtedy pojawia się kolejna kawa, kolejny batonik…, a potem spodnie za ciasne w brzuchu 😉
Jeśli do tego dołożymy brak czasu na zdrowe, pełnowartościowe, regularne posiłki – złe samopoczucie i gorszą efektywność w pracy mamy gwarantowane. Zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na bystrość umysłu, poziom energii i łatwość w zapamiętywaniu. Warto więc o nie zadbać.
Jednym ze świetnych i prostych rozwiązań, na poprawę koncentracji i efektywności w pracy, jest wprowadzenie do swojego codziennego menu odżywczych soków. Soki wyciskane metodą na zimno (cold press), zawierają niemal 100% wszystkich cennych witamin i składników mineralnych ze świeżych warzyw i owoców. Dzięki temu porcja soku to zastrzyk odżywczych składników i energii. Z powodzeniem sokiem można zastąpić kawę, która wypłukuje magnez, a tego pierwiastka osoba intensywnie pracująca potrzebuje więcej niż przeciętnie. Sok warzywno – owocowy może stanowić również szybkie II śniadanie, gdyż łatwo go wypić w trakcie pracy, a nawet na spotkaniu.
Co szczególnie dobrego mają w sobie soki, że polecamy je dla podniesienia Twojej formy umysłowej? Oto najważniejsze składniki odżywcze:
- Magnez.
Magnez jest jednym z najważniejszych składników mineralnych w organizmie człowieka. Uczestniczy w licznych procesach biochemicznych i jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo – naczyniowego, hormonalnego, kostnego, a także pełni główną rolę w prawidłowej pracy mózgu. Stres i wysiłek psychiczny powoduje szybsze zużycie zapasów magnezu i naraża na niedobory tego pierwiastka. Liczne badania udowodniły, że podniesienie poziomu magnezu w organizmie ma wpływ na poprawę nastroju, a także poprawia pamięć i zdolność uczenia się (1, 2). Doskonałym źródłem magnezu w diecie są kasze, warzywa strączkowe, orzechy, kakao, szpinak, natka pietruszki. Pod względem zawartości magnezu szczególnie polecamy nasze mleko migdałowe oraz soki: Lato, Siła i Spin doctor.
- Witaminy z grupy B.
Witaminy z grupy B uczestniczą w wielu procesach w organizmie człowieka, w tym jedną z ich najważniejszych funkcji jest uczestnictwo w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Na ich niedobory szczególnie narażone są osoby intensywnie pracujące fizycznie lub umysłowo. Łagodne i często pierwsze obawy ich braku to uczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji i pogorszenie nastroju (4). Badania wykazały, że odpowiednia podaż witamin z grupy B, w szczególności kwasu foliowego, witaminy B12 i B6 może spowolnić procesy starzenia się mózgu i związane z tym problemy z pamięcią (3). Doskonałym źródłem witamin z grupy B w diecie, są głownie kasze i warzywa strączkowe, ale także (szczególnie pod względem zawartości kwasu foliowego i witaminy B6) następujące warzywa: jarmuż, natka, szpinak, brokuł, burak. Znajdziemy je w dużych ilościach w takich sokach jak: Spin doctor, Ogrodnik, Wiosna, Siła i Dobry beet.
- Antyoksydanty.
Jednymi z najsilniejszych są witamina E, C i β karoten. Wzmacniają układ odpornościowy, chronią przed stresem oksydacyjnym oraz starzeniem się organizmu, w tym komórek mózgu. Witamina E uczestniczy również w przekazywaniu sygnałów nerwowych pomiędzy komórkami nerwowymi, co ma istotne znaczenie w procesach zapamiętywania i kojarzenia. Jednym z objawów jej niedoboru są zaburzenia koncentracji (4). Najwięcej witaminy E znajdziemy w olejach roślinnych, awokado, migdałach i roślinach strączkowych. Niemieccy naukowcy odkryli również, że u osób z objawami demencji i choroby Alzheimera odnotowuje się znacznie niższe stężenie antyoksydantów takich jak witamina E, C oraz β karoten we krwi, niż u osób w grupie kontrolnej, co może mieć istotne znacznie w rozwoju tych zaburzeń (5). Jako fantastyczne źródło witaminy E oferujemy mleko migdałowe, którego butelka pokrywa zapotrzebowanie na tę witaminę w ok 90%. Możesz zastosować je np. do płatków, kawy lub jako napój. Najwięcej witaminy C oraz β karotenu znajdziemy w zielonych, czerwonych i pomarańczowych owocach i warzywach. Dlatego też doskonałym ich źródłem są następujące soki: Młodość, Słońce i Ogrodnik.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27910808
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29125684
https://www.sciencedaily.com/releases/2010/10/101027155126.htm
Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012
https://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120911103040.html